relacje

ŚWIADECTWO Z OAZY MODLITWY O DUCHOWOŚCI MAŁŻEŃSKIEJ

„DUCHOWOŚĆ MAŁŻEŃSKA”

DIALOG – być albo nie być (udanego) małżeństwa

Pierwszy weekend września spędziliśmy w Wiśle w ośrodku „Idylla” na rekolekcjach, w czasie których pochylaliśmy się nad duchowością małżeńską (rodzinną) poprzez udział w konferencjach, wspólnej, małżeńskiej i osobistej modlitwie, w Eucharystii, wspólnej zabawie oraz spędzając czas z małżonkiem i z rodziną. Konferencje głosili nam moderatorzy: ks. Piotr Konieczny oraz Monika i Daniel Jańczowie.

Dialog małżeński to warunek konieczny dobrego małżeństwa. Jest wyrazem miłości do współmałżonka, nawet jeśli trudno się do niego zmobilizować. Istotne jest by odbywał się systematycznie i by spełnione zostały dwa warunki tej rozmowy. Prawda i miłość (Ef 4,15) czynią go życiodajnym, czyli spełniającym swoją rolę. Nie możemy ukrywać przed współmałżonkiem prawdy, nawet gdy jest bolesna. Słowa prawdy zaś wypowiedziane bez miłości, pogarszają problem. Nie rozwiązują go i jeszcze bardziej oddalają małżonków od siebie. Ważne jest także aby pamiętać o pierwszeństwie słuchania nad mówieniem, rozumienia nad ocenianiem i dzielenia się nad dyskutowaniem.

Umocnieni bliskością Pana w sakramentach pokuty, Eucharystii, małżeństwa, odnowiliśmy naszą przysięgę małżeńską w obecności naszych dzieci i innych małżeństw.

Udało nam się także spotkać z innymi małżeństwami, które dzieliły się z nami swoimi doświadczeniami. Wspólnie snuliśmy wstępne plany dotyczące nadchodzącego roku formacyjnego w naszych parafialnych kręgach. Wysłuchaliśmy świadectwa Magdy          i Grzegorza, którzy chodząc z Bogiem w czasie różnych przeciwności losu i trosk, bezgranicznie Mu zaufali i mimo problemów emanują radością ze swego małżeństwa. Ich droga życia to ciągła walka z trudnościami o trwanie w sakramentalnym małżeństwie i rodzinie, która nadaje sens życiu i daje szczęście.

Pan Bóg pozwolił nam w tym czasie na nowo ucieszyć się sobą w małżeństwie                    i przypomnieć sobie wartość i radość z jego istnienia. Uświadomiliśmy sobie kolejny raz, że Pan Bóg ma dla naszego małżeństwa i rodziny, którą tworzymy, niezmierzone bogactwo sakramentów i Słowa. Ważne, aby je przyjąć, czytać je regularnie (tak jak się bierze witaminy?), bo wtedy mamy szansę do Niego przylgnąć i nasza życiowa, często wyboista droga z ukochaną osobą staje się wielkim skarbem.  Zauważyliśmy, że przybliżając się do Boga, mając z Nim większą więź, automatycznie zbliżamy się do siebie nawzajem w małżeństwie.

Czas dla rodziny spędziliśmy z dziećmi na spacerach, rozmowach i w parku linowym w Istebnej. To były niezapomniane chwile, które wszyscy wspominamy z radością.

Agata i Marcin Michalakowie z dziećmi

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.